repaIR

Öten egy bőrben- IR,Hashimoto, PCOS, Endometriózis...ja és én!

Kihez fordulhatunk? I.

Az ember lánya (fia) könnyen válik elkeseredetté, ha tudja, hogy baj van és úgy érzi, nem tud egyedül felülkerekedni rajta.

Úgy gondoltam, mivel sokan kérdeztétek már tőlem honnan lehet megfelelő információkat szerezni, két új hírrel is indítok.

Az egyik, hogy ezentúl megpróbálok a tanult anyagaimból érdekes cikkeket és gondolatokat írni nektek, ami talán segítheti a tájékozódást (itt főként az étrendekre, a ciklikusságra és az összefüggésekre helyezném a hangsúlyt) - és amennyiben van kérdésetek, azt megpróbáljuk együtt helyrerakni. Hangsúlyozom, hogy én nem orvosként funkcionálok és nem is leszek az soha, tanácsot pedig pláne nem adhatok addig, míg a kezemben nincs a diploma, amit természetesen bemutatok mindenkinek, akinek tanácsot fogok adni ( Ha lesz egyáltalán ilyen.).

A másik, hogy összeszedem itt rövid kis szösszenetekben milyen szakemberek lehetnek a segítségünkre az IR/Hashimoto kezelésében. Elég sok fórumnak vagyok a tagja, ahol azt látom, ezek az információk nem mennek át, sokan pedig elkeseredettségükben elfogadnak "bárkitől" tanácsot- lerombolva az eddig gondosan, vagy kevésbé gondosan felépített hátterüket.

Úgy gondolom, nem mondok nagy okosságot, ha azt mondom, hogy amint azt érzed, hogy geb@sz van, tessék szépen orvoshoz menni (dobszóló). 
No igen, de hogy és miképp?
Ez jó kérdés. Két táborra oszlanak az emberek: 1. a doki megmondja, mit kell vinnem neki. 2. tájékozódok az internetről, mit kell vinni, mire bekerülök, már a kezemben legyenek a leletek. 
Én speciel az utóbbi táborba tartoztam,de ha olvastátok az első bejegyzéseimet, láthattátok, hogy ennek viszonylag egyszerű oka volt: Konkrétan többet kellett várnom a jó orvosra, mint arra, hogy magamtól rájöjjek, mi a baj. Én ebben a szerencsés kivétel voltam- azért azt tanácsolom, hogy inkább az orvos mondja meg, mi szükséges neki- lehet, hogy csomó pénzt és vért hagysz magadnál célzott vizsgálatokkal. 

Szóval...

Tudod, hogy baj van, úgyhogy orvost keresel. Ez a legjobb, ha endokrinológus- hiába okoz nőgyógyászati gubancokat is, a hormonális (márpedig a tiroxin,inzulin és társai hormonok) terület az endokrinológusok asztalat. Ez a legnehezebb része, aláírom. Nem fogok senkit reklámozni vagy megszégyeníteni itt, mindazonáltal tudom, hogy ez a legvacakabb rész az egészben.
Nem elég, hogy nem tudod, mihez kezdj,még azt se tudod,hogy hol és kivel kezd azt el. Erre én csak annyit tudok mondani, amit a férjem is mond a fogászatban: Attól, mert Gizikének jó, neked még nem lesz jó az a fogsor- ö, izé, orvos. Ne az alapján dönts, amit mások mondanak! Válassz egyéni preferenciák alapján- ha neked megéri autókázni 70Km-t,mert úgy érzed XY-ban meg tudnál bízni, tedd meg! Ne menj máshoz csak azért, mert közelebb van/olcsóbb. Én például ezt (IS) benéztem. A végén sokkal többet fizettem,mintha az első célponthoz mentem volna.
Az alapján dönts, hogy milyen elvárásaid vannak és hogy annak a személyes találkozó folyamán megfelelt-e a doki. Lehet, hogy nem fog. Akkor viszont tovább kell menni, nincs mese. Én is jöttem ki úgy orvostól, hogy tudtam: nem vett komolyan, hogy nem volt képben az állapot/betegség diagnózisával, vagy olyan információkra hagyatkozott, amit bő 10 éve megcáfoltak már a kutatók. Menni kell tovább- ez a te életed, a te egészségügyi állapotod- ez csak neked lesz fontos! Nem a szomszédnak, nem a dokinak (szerencsés esetben azért neki is, de le kell szögezni, kevés ilyen orvos van- mindnek hatalmas pacsi az éterből!)

Ha mákod van és elsőre jó orvost találtál, akkor ő elmondja mi a probléma, mit lehet vele kezdeni, esetleg gyógyszert is ad és szépen lehet kezdeni megreformálni az életed. Igen ám, de egy jó doki, ha ad is gyógyszert, el is mondja a sportot, a napi szénhidrát mennyiséget és a lelki pillért, neked ez az életmódváltáshoz kevés információ.

Itt jönnek képben a sporttal és a táplálkozással foglalkozó szakemberek.


Mondhatni, innentől érdekes igazán a cikk. 

A sporttal kapcsolatba szeretnék egy hosszabb cikket írni, viszont úgy érzem, már ez is elég hosszú ahhoz, hogy ne olvasd végig.

Szóval,ha ide ugrottál, akkor maradjunk a táplálkozással foglalkozó szakembereknél. 

Sokan a nevüket se bírják megjegyezni. DIETETIKUS. Nem diabetikus, nem diabetológus (arra ne legyen szükséged jó ideig!) Simán dietetikus. 
Jelenleg Magyarországon ők az egyetlen olyan végzettséggel rendelkező csoport, akik megváltozott anyagcsereállapotra/betegségekre is adhatnak étkezési tanácsokat és diétás étrendet. 

Az egyetlenek.

Ezt azért fontos megjegyezni, mert napi szinten találkozom önjelölt tanácsadókkal, akik 2-20 órás képzések után úgy gondolják, adhatnak tanácsot. Nos, én egy kb 2000 órás intenzív kurzuson tanulok most ( ez csak az elmélet), és ez az angoloknál pl. arra elég, hogy segítsem a dietetikus munkáját. Ezzel persze már lehet tovább menni és hivatalos szerveknél regisztráltatni magadat, de a suliból kiröppenve nem elég ahhoz, hogy BETEG, vagy MEGVÁLTOZOTT ÁLLAPOTÚ embereknek tanácsot adjak.  
Ez kicsit olyan, mintha a gyereked oktatását rábíznád a szomszéd lányra, mert ő is járt iskolába. Vagy a kocsidat egy taxisofőrre. Értem én, hogy sokat foglalkozik az autókkal, de nem ért az autókhoz.

Sajnos (vagy hálistennek) a magyar képzések legtöbbje a taxisofőr képzés alá sorolható. Persze ez érthető is: Miért gondoljuk azt, hogy 20 óra után, amiről rendes papírt sem adnak ő majd képes lesz arra hogy felmérje a szervezeted igényeit? (Amikor tudjuk, hogy minden szervezet más, ezért is kapok hülyét attól, hogy egymásnak megmondjátok, hány gr CH-t egyen Juliska és Mariska. Hell, no!) 
Miért gondoljuk azt, hogy ha az endokrinológus ad gyógyszert, elmagyarázza, mi a szitu, de csak egy számot fog mondani a szénhidráttal kapcsolatban (mert ő maga sem kompetens ebben 5+3+kitudja hány év után), akkor majd egy 20 órás képzéssel bíró egyén megoldja a problémáinkat?

Ez egy nagyon veszélyes terep és nagyon mellé lehet nyúlni. Persze értem én, hogy ez közel van és segít FB-on azonnal, a dietetikushoz meg el kell cammogni és ráadásul még kajanaplót is kér a mocsokja, meg mérni is kell magadat és ráadásul figyelni, hogy van-e egyéni érzékenységed... de mégis csak a saját testedről van szó, nem?

Engednéd, hogy bedauereljem/befessem/levágjam a hajad? 20 éve hosszú hajam van- elég sokat bánok hajjal. Jóval több, mint a 20 órás képzés. És a hajad nem beteg. A hajad nem működik máshogy, mint más emberek haja. Mégis látom, ahogy szaladsz előlem, miközben én csattogtatom az ollómat. 
Ha nem lehetek a fodrászod, ő miért lehet a "dietetikusod"?

imgp4023.JPG

Cserébe itt egy szép kép Korfuról. Ha már kora reggel bunkóskodom! :)

A bejegyzés trackback címe:

https://vidamrepair.blog.hu/api/trackback/id/tr5013737700

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása