repaIR

Öten egy bőrben- IR,Hashimoto, PCOS, Endometriózis...ja és én!

Mit rontok el?

Avagy a leggyakoribb kérdéseitek fejezet II. felvonása.

Az előző posztban tanultunk arról, hogy "hogy is lehet ennyi időnk az evésre".
Ebben a posztban a leggyakoribb diétahibákról lesz szó. 

Már iskolában megtanultuk,hogy az elmélet és a gyakorlat két totál különböző dolog. Én például flottul el tudtam mondani, hogy kell hímezni de a valóságban egy cérnaszörny volt amit alkottam. Persze lehetett kifogásokat találni, hogy "balkezes vagyok", de ettől még nem nem lett szebb az a hímzés.

A diéta pont ilyen. Az elején mindenki hibázik és mindenki benéz dolgokat. Én is néztem be kekszet, ami cukormentes volt, csak épp teljes kiőrlésű nem- de legalább a férjem jól járt vele. A kulcsa az egésznek az, hogy tanuljunk a hibáinkból és próbáljuk azokat megelőzni. 

Szóval elméletben elolvasod a sok-sok anyagot (itt inteném minden kedves olvasómat, hogy szűrje az információt, mert az interneten azért vannak blődségek szép számmal...), kiemelt mellkassal belevágsz a nagybetűs ÉLETMÓDVÁLTÁSBA, és a végén délután négy órára kopog a szemed az éhségtől és szédülsz. 

Ennek azért elég sok oka lehet, melyet én két csoportra osztanék: A diétahibából eredő problémák és a hozzászokás ideje alatt fellépő problémák. Utóbbira egyszerű a magyarázat. A reggeli cukros-tejes kávéd mellé elmajszolt muffinnak búcsút intve megeszed a kis zabos-fehérjédet és elpályázol edzeni. Kicsit az az effektus, mint mikor a szűz lány beköltözik a bordélyba. Elméletben tudja, hogy nem lesz neki jó, de azért gyakorlatban igenis meg fogja lepni. Őt is. A testedet is. Más dolog, hogy neked előbb-utóbb jó is lesz,amit csinálsz... :)
Szóval ez az a rész, amikor a sokat emlegetett lelki pillér előbújik: kitartás, türelem és támogató közeg kell, hogy a harmadik napon ne zabáld fel a gyerek k1nderbuen0ját. Keep goin', hamar át fogsz rajta esni és amikor zuhanyzás után, félig vizes bőrön is simán felsiklik a farmerod, az éjszakai éhezős rosszulléteid pedig teljesen megszűnnek, akkor azt fogod mondani, hogy megéri!

A másik, a diétahibák csoportja ettől már jóval összetettebb. 
Én még itt is csinálnék két csoportot. Az egyik nem is igazán a hibák csoportja, hanem az egyéni preferenciáké. Ide sorolom azt, hogy valakinek a szervezete gyors szénhidrátként reagál a zabra, bashmati rizsre, ezért hiába eszik jól, vacakul lesz. Ez általában az első alkalmakkor kiderül, csakúgy, mint az ha nem bírod a tisztán gyors szénhidrátot uzsonnára. Hamar rájössz, hogy nem jó így a dolog és változtatsz rajta. 

A diétahibák legaljasabb csoportja a valódi hibák csoportja. Itt azért megjegyezném, hogy vannak a tudatos és a kevéssé tudatos hibák. Aki már járt ezen az oldalon, az tudja mi a véleményem a mellézabálásról, a "nemvagyunkgépekről", az "egyszerbeleférről". Akinek bántani fogom a lelkét, az szerintem most lépjen tovább, mert nem akarok senkinek vacak hétvégét okozni.
Én ugyanis nem és nem tudok ezzel egyetérteni. A kevéssé tudatos hibákra kitérek lent, hogy lehet elkerülni, hiszen az a legfontosabb része a diétának. A tudatos hibák (ennyi jár nekem igenis!) esetében annyit tudok mondani, hogy akinek ennyire gyenge az akarata, aki ennyire nem tiszteli meg a saját testét, hogy nem a gyógyulásban támogatja, hanem még nehezíti is az útját, az nemes egyszerűséggel ostoba. (Itt megjegyezném, hogy nálunk ha apukám azt mondta, hogy "ostoba", az volt a legrosszabb. Soha nem bántottak minket de ez a szó felért húsz pofonnal is.) 
A legtöbb nőnél azért bukik ki az IR, mert nem tud teherbe esni. Márpedig ha teherbe akar esni, akkor gyereket szeretne (WOW!). Amiért küzdeni kell. Amiért áldozatokat kell hozni. Csak én gondolom azt, hogy aki arra nem képes, hogy ne kajáljon bele a cukros csokiba vagy tortába, annak egy gyerek igenis túl nagy falat? (What a szóvicc...) Ha a sima jégkrémedet nem tudod feláldozni, hogy ő megszülethessen, akkor az éjszakai alvásodat majd röhögve odaadod miatta? Persze, tudom én, anyaság meg minden és majd az jóóól megváltoztat, de én erre is tudok reflektálni: Azt a gyereket nem csak megszülni kell, hanem egészségben felnevelni is. Felelős leszel érte, ha 18 éves sem lesz és félárva lesz, mert időközben diabéteszes lettél és megállt a szíved. Meg különben is, ki akarna olyan anyuka lenni, akit fél lábbal kell tolókocsiban vinni az anyák napi ünnepségre, mert nem tudott nemet mondani a csokitortára? Mennyien vannak, akiknek még választása sincs- legalább őket tiszteljük meg azzal, hogy mi kihasználjuk a lehetőséget. 

El is engedném a tudatos hibákat és fókuszálnék a nem tudatos diétahibákra.
Ide sorolható a figyelmetlenségből eredendő összes hiba:
- Gyors, megszokáson alapuló bevásárlás
- Tájékozódás hiánya
- Éhesen vásárlás
- Rossz minőségű információra támaszkodás
- Mások szokásainak átvétele
- Étkezések elcsúsztatása
-Étkezések közti étkezés/nassolás (ezt mondjuk be lehetne sorolni a tudatos hibákhoz, hiszen ha tudod, hogy nem lehet,akkor miért csinálod?)

Ezt lehetne végtelen mélységekig boncolgatni. Az, hogy nem nézed meg a címkét csak bedobod a kosárba mert rajta van a cukormentes felirat, de a fruktóz szót már nem olvasod el, ugyanolyan hiba, mint ha mindent elhiszel, amit olvastál. (Igen, magam ellen beszélek.) Sőt, az is ide tartozik, ha csak egyszer nézed meg a címkét. Mert bizony előfordul, hogy a gyártók a költségeik csökkentése érdekében változtatnak a termék összetevőjén. Rendszeres a csoportokban is az ilyen hír.
A másik nagy hiba éhesen elindulni bárhova. Már ott alapból gond van, ha éhes vagy. IR-ben szigorúan tilos az éhezés, tehát már lehet válogatni a fenti hibák közül, miért vagy éhes. Ha még ilyen állapotban el is mész vásárolni, tuti, hogy megkívánsz olyasmit, amit nem kellene. 
Éhes lehetsz attól is, ha elcsúszik az étkezés, vagy edzés után nem viszel be szénhidrátot. Nekem például semmi bajom nem volt az edzéseken mindaddig, míg el nem kezdtem rendesen enni. Azóta vizezett gyümölcslevet viszek az edzésre, mert nem bírom végigcsinálni nélküle.

Mit tehetsz ezek ellen a hibák ellen?

Én nagy bölcsen a 4T elve mentén foglalnám össze:
-Tájékozódás: Mindig olvass utána, mit veszel meg és mit szabad megvenned!Legyen nálad lista!
-Tapasztalás: Figyeld a saját tested, naplózd, mit eszel! Ha valamitől éhes leszel, hipózol, vagy fáj a gyomrod, teszteld le még egyszer- ha rossz, engedd el! Azért mert Juliska simán ehet gyümölcsöt uzsira, neked még nem tuti, hogy jó lesz. 
-Tanulás: Ne csak elolvasd, tanuld is meg, mi miért és mikor kell a szervezetednek! Ha tudod a mechanizmust, tudni fogod, hol csúszik hiba az étkezésedbe. 
-Tartás: Itt a szabályok betartása - és a kitartás is játszik. Ha betartod az egyszerű előírásokat, a diétahibák teljesen kizárhatóak. (Igen, legyen tartásod, tudj nemet mondani! És legyen kitartásod is- mert néha, pláne az elején, mikor mindenki azt hiszi, hogy valami új hóbortja van a csodabogárnak, piszok nehéz tud lenni.) 

Remélem, hogy a 4T nektek is segít, mielőtt leemelnétek a polcról bármit is. Következő alkalomra hozom az ígért bevásárló listát is. Záró képnek pedig egy könnyű horvát vacsora. (Amit azóta nem ehetek a Hashimoto miatt. :( ) 29249804_10215885655758204_3145424637869948928_n.jpg

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vidamrepair.blog.hu/api/trackback/id/tr6013745078

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása